Twoje IP:3.141.31.240

Stało się tradycją w Mielcu, że w pierwszej połowie maja rokrocznie odbywa się Festiwal Nauki. Nie inaczej było w tym roku. W tym dwudniowym święcie nauki, mielecka młodzież szkolna podejmuje działania, aby zaprezentować w ciekawy sposób temat przewodni imprezy.

Organizatorzy zapowiedzieli, że VI Festiwal Nauki odbywać się będzie pod „patronatem” geniusza wszechczasów -  Leonarda da Vinci. Być może Leonardo kojarzony jest w pewnych kręgach jedynie z twórczością malarską, bo jego dzieła są klasyfikowane wśród bezcennych dóbr kultury i sztuk pięknych („Mona Lisa” – Luwr, Paryż , „Dama z łasiczką – Muzeum Czartoryskich, Kraków), ale ten genialny Włoch praktycznie zgłębiał wiedzę w każdej dostępnej sobie dziedzinie naukowej, podejmując działania eksperymentalne wyprzedzające myśl naukowo – techniczną o stulecia. W tegorocznym festiwalu, gimnazja miały za zadanie przygotować jeden z modeli Leonarda w dostępnej sobie formie. Opierając się o modele i rysunki geniusza, nasze gimnazjum stworzyło obiekt niezwykle bliski dzieciom i młodzieży - a mianowicie ROWER. Model został wykonany w pracowni zajęć artystycznych pod kierunkiem pana Witolda Targosza. Rower został w całości skonstruowany z drewna z użyciem skórzanego paska jako łańcucha wprawiającego mechanizm w ruch. Z perspektywy współczesnego człowieka, rower to nic wielkiego, ale miejmy świadomość, że projekty Leonarda powstawały przeszło 500 lat temu, a to już całkowicie zmienia postać rzeczy i klasyfikuje wynalazki mistrza jako przełomowe dla ludzkości. W pierwszy dzień festiwalu rower zaprezentowany został na wystawie w siedzibie Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu, gdzie wzbudzał niemałe zainteresowanie zwiedzających i niewątpliwie był atrakcją wśród modeli gimnazjalnych. Drugiego dnia szkoła zaprezentowała inscenizację porównującą rower Leonarda z rowerem współczesnym, w której wystąpili: Ada Majewska, Irek Tomczyk i Filip Olszewski. W przeglądzie muzycznym, w którym motywem przewodnim był również rower, wystąpili: Lena Mazurkiewicz, Karolina Gancarz, Gabriela Piecuch, Emilia Łachut, Maciej Draguła, Aleksandra Tylutka, Marcelina Bar, Maria Zalotyńska, Oliwia Rybińska, Anna Wąsik, Jakub Zaranek, Albert Piekarski. Zaprezentowana została również prezentacja multimedialna dotycząca geniuszu twórczego Leonarda, którą opracowali: pani Barbara Pyrz, Irek Tomczyk, Ala Pogoda, Kacper Koczanowski. Koordynacją całego występu zajęła się pani Bogusława Michalcewicz i pani Ewa Ziemba-Ząbek.
Wszystkim osobom, które nam pomogły w przygotowaniu występu – serdecznie dziękujemy!