To właśnie w Mielcu znajduje się najbardziej atrakcyjny teren inwestycyjny województwa podkarpackiego, ponieważ inwestowanie w Specjalnej Strefie Ekonomicznej "EURO-PARK MIELEC" oznacza dla firm wiele ulg, w tym wieloletnie oraz całkowite zwolnienia z podatku dochodowego i podatku od nieruchomości. Deklarowana wielkość nakładów inwestycyjnych w Specjalnej Strefie Ekonomicznej "Euro-Park Mielec" wynosiła 1,25 miliarda PLN (ponad 350 mln dolarów USA), natomiast 955 mln PLN (około 225 mln dolarów USA) to w 1999 roku łączna wartość środków trwałych już zainwestowanych przez firmy w mieleckiej specjalnej strefie ekonomicznej. Liczba utworzonych nowych miejsc pracy przekroczyła liczbę 4000, jednak firmy deklarują zwiększyć zatrudnienie łącznie do 4800 osób. Niemal połowa to inwestycje typu "greenfield", polegające na budowie nowych obiektów na nabytych terenach. Dotąd zbudowano od podstaw i oddano do użytku 11 nowych fabryk dysponujących halami produkcyjnymi o sumarycznej powierzchni ponad 150.000 m2 oraz zmodernizowano 7 obiektów przemysłowych. Kolejne fabryki i ich otoczenie znajdują się w budowie.
Specjalna Strefa Ekonomiczna "EURO-PARK MIELEC" zarządzana przez Agencję Rozwoju Przemysłu SA jest liderem inwestycyjnym województwa podkarpackiego i liczy się w Polsce. Duży wzrost atrakcyjności inwestycyjnej Mielca został dostrzeżony przez najbardziej miarodajny Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, który w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej polskich miast średniej wielkości w 1999 roku umieścił Mielec na wysokiej pozycji w kraju i w grupie liderów Polski na wschód od Wisły. W Mielcu działa Samorządowe Centrum Kultury. Dysponuje ono domem kultury, biblioteką miejską, muzeum regionalnym, salą widowiskową dla 500 widzów i kinem z nagłośnieniem dolby stereo digital oraz salą koncertowo-konferencyjną na 190 miejsc. Z kolei za pośrednictwem wielu instytucji polskich i zagranicznych Agencja Rozwoju Regionalnego "MARR" S.A. utrzymuje korzystne kontakty ze strukturami Unii Europejkiej. W Mielcu istnieje nowoczesne Centrum Wystawienniczo-Promocyjne. Mielec rozwija partnerską współpracę z miastem Douchy-les-Mines we Francji i miastem Mukaczewo na Ukrainie. Wiele środowisk miejskich - kulturalne, sportowe, gospodarcze i szkolne - utrzymuje żywe kontakty także z miastami Casale Monferrato i Abano Terme we Włoszech, Sniną w Słowacji, Tiszaföldvar na Węgrzech, Erlangen w Niemczech i Shannon w Irlandii. Miasto organizuje wiosenne i jesienne Międzynarodowe Targi Wielobranżowe oraz Międzynarodowy Festiwal Organowy.
Mielec jest znaczącym ośrodkiem przemysłowo-kulturalnym w Polsce południowo-wschodniej. Znajduje się tu lotnisko zdolne przyjąć nawet największe samoloty świata. Dzięki założeniu Wyższej Szkoły Gospodarki i Zarządzania z siedzibą w Mielcu, która zainaugurowała działalność dydaktyczno-naukową w 1999 roku, Mielec dołączył do grona miast akademickich.
http://www.mielec.pl