Twoje IP:3.135.205.146

W dniach od 31 marca do 8 kwietnia dwie uczennice naszego gimnazjum Magdalena Świderska i Aleksandra Cwanek wraz z nauczycielem j. niemieckiego panią Katarzyną Misiak uczestniczyły w polsko - niemieckiej wymianie młodzieży. Wyjazd do Niemiec odbył się w ramach współpracy pomiędzy Gimnazjum nr 4, a II LO w Mielcu.

Zarówno uczennice jak i nauczyciele byli gośćmi w niemieckich rodzinach uczniów Christian-Ernst-Gimnazjum w Erlangen.
Było to 8 emocjonujących dni udziału w wyjazdach i innych spotkaniach integracyjnych.
Uczestnicy wymiany zwiedzili kilka malowniczych miejsc w Bawarii. Były to: Oberstdorf w Alpach ze słynną skocznią narciarską, przepiękne zamki króla bawarskiego Ludwika II, w tym słynny na cały świat Neuschwanstein, Norymberga oraz oczywiście Erlangen. Polscy uczniowie spędzili również sporo czasu z niemieckimi rodzinami, które starały się jak najgościnniej ich przyjąć i pokazać różne ciekawe miejsca. Uczestniczyli też w lekcjach w Christian-Ernst-Gimnazjum. Kulminacyjnym punktem była uroczystość z okazji 25 - lecia wymiany. Na jubileusz zaproszeni byli: burmistrz Erlangen, dyrekcja szkoły, rodziny zaangażowane w wymianę i oczywiście uczniowie. Młodzież polska i niemiecka przygotowała z tej okazji krótki występ. Przemowom, wspomnieniom i podziękowaniom nie było końca. Po uroczystości wszyscy uczestnicy zaproszeni zostali na uroczystą kolację w szkolnej stołówce. Wyjazd zakończył się długim pożegnaniem i zapewnieniami o przyjaźni i oczywiście
o kolejnym spotkaniu.
Wymiana dostarczyła wszystkim uczestnikom wielu wrażeń i była okazją do zdobycia nowych doświadczeń oraz nawiązania przyjaźni. Mimo, że głównym celem wymiany jest poznawanie j. obcych oraz obyczajów innych państw, korzyści są dużo większe. Wymiana umożliwiła młodym ludziom żywy kontakt z inną kulturą, dodała odwagi i wiary w siebie. Wpłynęła też pozytywnie na rozwijanie umiejętności podejmowania decyzji i angażowania się. Spotkanie polsko – niemieckie zaspokoiło ciekawość świata młodych ludzi i pozwoliło sprawdzić osobiście czym ludzie z różnych krajów różnią się od siebie i skąd biorą się te różnice. Ten wyjazd z pewnością wszystkim na długo zostanie w pamięci.