Warning: Division by zero in /modules/mod_zt_visitor_counter/helper.php on line 74

Twoje IP:18.224.214.215

Od wielu lat, 14 marca, z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby π, czyli „3.14”, w różnych krajach odbywają się uroczyste obchody „Międzynarodowego Dnia Liczby π”.

Nie wszyscy też wiedzą, że 14 marca to także dzień urodzin jednego z największych fizyków - teoretyków, twórcy szczególnej i ogólnej teorii względności, laureata nagrody Nobla - Alberta Einsteina i matematyka - Wacława Sierpińskiego.

14 marca, w naszej szkole również obchodziliśmy "Święto liczby π, czyli wielki dzień matematyki". W klasach 4C, 5A, 5B, 6A, 7A w SP13 oraz w klasach 2a, 2b, 2c, 2d, 2e w Gim 4 zostały przeprowadzone lekcje związane z liczbą π oraz zastosowaniem matematyki w życiu codziennym.

W klasach 5A, 5B i 7A SP13 pod opieką Pani Barbary Stępień uczniowie zapoznali się z historią liczby π, oglądając prezentację wykonaną przez uczennicę klasy 5A – Anetę Kiełbasę. Następnie uczniowie pracowali w grupach rozwiązując zadania, w których zostało przedstawione zastosowanie matematyki w muzyce, technice, w kuchni i wielu innych dziedzinach życia codziennego.

W klasach 4C SP13 i 2a Gim 4 pani Mirosława Szypuła przedstawiła uczniom prezentacje o liczbie π, o złotym podziale odcinka i ciągu Fibonacciego.

Uczniowie klasy 2e sami przeprowadzili lekcję o liczbie π. Ponieważ w tym dniu nie mają w planie lekcji matematyki, święto liczby π zostało uczczone na języku polskim, pod opieką wychowawczyni pani Barbary Wojciechowskiej. Uczennice przedstawiły prezentację o historii liczby π, recytowały wiersz Wisławy Szymborskiej, przygotowały filmy o obchodach tego święta w Ameryce oraz przeprowadziły quiz matematyczny.

W klasie 2b obchody tego święta trwały trzy lekcje. Uczniowie przygotowali pokazy zawierające wiele ciekawostek matematycznych, prezentacje o liczbie π, o ciągu Fibonacciego, o ludziach, którzy biją rekordy w zapamiętywaniu jak największej ilości cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby π, oraz piosenkę Kate Bush recytującej kolejne cyfry tej liczby. Na jednej z lekcji został przeprowadzony quiz matematyczny z nagrodami. Uczniowie klasy 2b udekorowali korytarz obok sal matematycznych kolorowym ciągiem stu cyfr rozwinięcia liczby π. Klasy 2e i 2b przygotowywały swoje pokazy pod opieką pani Heleny Wolskiej.

Uczniowie w/w klas przygotowali wspaniałe plakaty o zastosowaniu matematyki w różnych dziedzinach życia. Wystawę tych plakatów można obejrzeć obok pracowni matematycznych po stronie gimnazjum oraz na parterze SP13.